cs | de | en | es | et | fi | fr | hu | ka | lt | pl | pt-br | ro | ru | se
Log in     Join

Activity

ფრაზეოლოგიზმები თარგმანში

by mmched — last modified 2011-01-09 03:03 Share

1. გაკვეთილის თემა

ფრაზეოლოგიზმები თარგმანში

2. სწავლების საფეხური და კლასი

დაწყებითი

VI კლასი

3. ინტეგრირებული საგნები

მასწავლებლების სახელი , გვარი

საგნები

მასწავლებლების სახელი , გვარი

ქართული

რუსული

თამარ ხასია; ტელ: 855243623; ელ - ფოსტა : t am ar. khasia@ tbilisi.k12.ge

ნინო მჭედლიშვილი; ტელ; 893668583, 877979414; ელფოსტა:

nino.mchedlishvili @ tbilisi.k12.ge

4. მოსწავლეთა რაოდენობა

21 მოსწავლე

6. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები

მისაღწევი შედეგები :

ქართული ენა:

1. ზოგიერთი სიტყვათშეხამების პირდაპირი და გადატანითი მნიშვნელობის დადგენა.

2. ხატოვანი სიტყვათქმებისა და ფრაზელოგიზმების სწორად გამოყენება, როგორც მეტყველებისას, ასევე წერისას.

3. სწორი, გამართული და მხატვრული თარგმანის შესრულება.

4. რუსული და ქართული ფრაზეოლოგიზმების იდენტურობისა და განსხვავების დადგენა.

რუსული ენა:

1. მოსწავლეთა ლექსიკური მარაგის გამდიდრება ფრაზეოლოგიზმებით.

2. ფრაზეოლოგიზმების სწორად გამოყენება.

3. ფრაზეოლოგიზმების შესატყვისობა ქართულ ენასთან.

ქართული ენა:

კონტექსტის მიხედვით მოსწავლლებმა უნდა დაადგიგნონ, როდისაა სიტყვათა შეთანხმება პირდაპირი და გადატანითი მნიშვნელობით გამოყენებული.

მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ ფრაზეოლოგიზმების მნიშვნელობის განსაზღვრა, დადგენა და შესაბამის კონტექსტში სწორად გამოყენება.

თარგმნისას მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ, როგორ შეუნარჩუნონ ტექსტს მხატვრული ეფექტი ფრაზეოლოგიზმების გამოყენებით.

მოსწავლეებმა შედარების საფუძველზე უნდა შეძლონ შესატყვისი ფრაზეოლოგიზმის მოძებნა, არარსებობის შემთხვევაში მისი მნიშვნელობის დადგენა და თარგმნა, ან პირიქით: გარვეული სიტყვათა შეთანხმების მნიშვნელობისთვის შესტყვისი ფრაზეოლოგიზმის გამოყენება.

რუსული ენა:

მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ ფრაზეოლოგიზმების განმარტება და მათი სწორად გამოყენება.

ტექსტის გააზრებისას უნდა შეძლონ შესატყვისი ფრაზეოლოგიზმის მოძებნა, არარსებობის შემთხვევაში მისი მნიშვნელობის დადგენა და თარგმნა, ან პირიქით: გარვეული სიტყვათა შეთანხმების მნიშვნელობისთვის შესატყვისი ფრაზეოლოგიზმის გამოყენება.

7. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი / ინდიკატორები

რუსული ენა:

უცხ. VI 34 მოსწავლე აცნობიერებს,რომენაში აისახება სამყაროს თავისებური ხედვა.

ინდ. ცდილობს ამოიცნოს ანდაზების,ფრაზეოლოგიზმების,წარმოებული სიტყვების, გამოთქმების მნიშვნელობა.

ინდ. პოულობს სესატყვისებს მშობლიურ ენაში.

ინდ. ადარებს მათ ერთმანეთს.

უცხ. VI 31 მოსწავლე თანამშრომლობს გუნდის წევრებთან.

ინდ. თავისი წვლილ სეაქვს საერთო საქმეში.

ინდ. თათბირობს გუნდელებთან.

ქართული ენა :

ქართ. VI -2. მოსწავლე ავლენს ინფორმაციის მიღებისად ა გადაცემის აუცილებელ უნარ-ჩვევებს.

ინდ. განარჩევს სიტყვის შინაარსობრივ მრავალფეროვნებას და სათანანდოდ იყენებს მეტყველების დროს.

ქართ. VI -8. მოსწავლე აკვირდება და ამოიცნობს სხვადასხვა ტიპის ტექსტების ენობრივ თავისებურებებს.

ინდ. ამოიცნობს ხატოვანი გამონათქვამების მნიშვნელობას და საუბრობს კონტექსტში მათი ფუნქციის შესახებ.

ქართ. VI -11. მოსწავლე წერის პროცესში ავლენს მხატვრული წარმოსახვის უნარს.

ინდ. სწორად აგებს ტექსტს კომპოზიციის ელემენტების გამოყენებით.

ქართ. VI -12. მოსწავლე აგებს გრამატიკული თვალსაზრისით მართებულ სიტყვაფორმებს.

ინდ. ლექსიკის შერჩევისას იყენებს სხვადასხვა დამხმარე საშუალებას (სიტყვათშეხამებებს, ფრაზეოლოგიზმებს).

8. თანმიმდევრობა

( აქტივობა და დრო )

I ფაზა :

აქტივობა 1. კითხვის დასმა (საშინაო დავალების შემოწმება)

აქტივობის მიზანი . მოსწავლეებმა შეძლონ მიღებული ცოდნის გახსენება. განსაზღვრონ, რამდენად სწორად მოახერხეს დავალების შესრულება; რუსულსა და ქართულში შესატყვისი ფრაზეოლოგიზმების დადგენა; ზოგიერთი ფრაზეოლოგიზმის მეორე ენაზე თრგმნისას გნსხვავებულობის ჩვენება; ზოგიერთ შემთხვევაში კი მეორე ენაში შესაბამისი ფრაზეოლოგიზმის არარსებობის დადგენა; ამ ცოდნის საფუძველზე გარკვეული დასკვნის გაკეთება.

კლასის ორგანიზება . ინდივიდუალური მუშაობა.

აქტივობის ხანგრძლივობა . 5 წუთი.

პროცესი :

ქართულის მასწავლებელი სვამს კითხვებს:

1. რას ეწოდება ფრაზეოლოგიზმი?

2. რას გამოხატავს ისეთი ფრაზეოლოგიზმები, როგორიცაა: ძაღლის ენა გამოიბა, კოვზი ნაცარში ჩაუვარდა, ძაღლი პატორნს ვერ ცნობს და ა.შ.

ქართულის მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს, დაუსახელონ ფრაზეოლოგიზმის მაგალითები.

ქართულის მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გაიხსენონ ის ფრაზეოლოგიზმები, რომლებიც გამოხატავს შეყვარებას (გულში ჩაუვარდა); მიხვედრას (თითზე იკბინა); სიახლოვეს - ახლოს მყოფობას (ორ ნაბიჯში) და ა.შ.

რუსულის მასწავლებელი სთავაზობს მოსწავლეებს განმარტებებს, მოსწავლეეები ირჩევენ შესაბამის ფრაზეოლოგიზმებს.

რუსულის მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს, დაასახელონ რუსული ფრაზეოლოგიზმები, რომლებსაც შესატყვისი გააჩნიათ ქართულ ენაში.

(золотые руки- ოქროს ხელები, засучил рукава-მკლავები დაიკაპიწა, повесил нос - ცხვირი ჩამოუშვა)

აქტივობა 2 . წერითი დავალების შესრულება. (დაკვირვებისა და დასკვნის გამოტანის უნარი).

აქტივობის მიზანი . მოსწავლლებმა შეძლონ დაკვირვების, შედარებისა და შეპირისპირების საფუძველზე დავალების სწორად შესრულება და ადეკვატური დასკვნის გამოტანა.

კლასის ორგანიზება . ინდივიდუალური მუშაობა.

აქტივობის ხანგრძლივობა . 10 წუთი.

პროცესი :

მასწვლებელი მოსწავლეებს ურიგებს წინასწარ თაბახის ფურცელზე დაბეჭდილ დავლებას. მათ დავალების პირობები უნდა შეასრულონ.

დავალების ნიმუში: ინდივიდუალური სამუშაოსთვის:

სავარჯიშო.1. გაარკვიეთ, ხაზგასმული ფორმები რომელ წინადადებებშია გამოყენებული გადატანითი მნიშვნელობით.

1. პატარა ბიჭი ჭრელ ბურთს ხელიდან არ უშვებდა.

2. რეზოს სთხოვდნენ სიმართლე ეთქვა, მაგრამ მან პირში წყალი დაიგუბა.

3. ლეგა ფრინველი ცაში დაფრინავს.

4. სალომე ცაში დაფრინავს.

5. გიგის ახალი თანამდებობა შესთავაზეს და მანაც ეს შემთხვევა ხელიდან არ გაუშვა.

6. თევზმა წყალი პირში დაიგუბა.

7. მამამ შვილი ზღვიდან ამოიყვანა და ნახევრადსველი პატარა მშრალზე დასვა.

8. ძველმა ნაცნობმა რეზო მშრალზე დასვა.

სავარჯიშო. 2. განმარეტეთ მოცემული ფრაზეოლოგიზმები:

1. მკლავები დაიკაპიწა _________________________________________

2. ძაღლის თავია დამარხული ____________________________________

3. ენას კბილი დააჭირა ________________________________________

4. მკლავები დაიკაპიწა ______________________________________

5. ცეცხლს ეთამაშება _________________________________________

6. ფრთები გაშალა _________________________________________

7. ჯორზე შეჯდა _________________________________________

8. გულში ჩაუვარდა ________________________________

З а д а н и е №3.

Вставьте в предложения фразеологические обороты:прятаться за чужую спину,надуть губы,не ударить в грязь лицом, и след простыл , водой не разольёшь, делать из мухи слона.

Надо самому отвечать за свои поступки, а не ................................................................

Все стали искать щенка, но его и .....................................................................................

Они очень дружны, их .......................................................................................................

Ты всегда преувеличиваешь, ................................................................................................

Лиза обиделась на нас , ........................................................................................................

Мы хорошо работали, старались не ......................................................................................

აქტივობა 3 . შედარება მსჯელობა. (სხვადსხვა ენაში მიღებული ცოდნის კონცენტრირება).

აქტივობის მიზანი . მოსწავლეებმა შეძლონ ცალ-ცალკე, ქართულსა და რუსულ ენებში დაგროვილი ცოდნის სინთეზურად გამოყენება. თარგმანის პრინციპის დაცვა - ტექსტს თარგმნისას შეუნარჩუნონ მხატვრული ეფექტი და ღირებულება. მოსწავლეებმა ექსპრომტად უნდა დაწერონ ჩანახატი (5-6 წინადადებიანი) ფრაზეოლოგიზმების გამოყენებით. მოსწვლეებმა უნდა გაიზიარონ ერთმანეთის მოსაზრებები, იყვნენ ურთიერთშეთანხმებულნი, დაიცვან რეგლამენტი.

კლასის ორგანიზება . ჯგუფური მუშაობა.

აქტივობის ხანგრძლივობა . 15 წუთი.

პროცესი :

მასწავლებელი მოსწაავლეებს სთხოვს დასხდნენ ჯგუფებად. (მასწავლებელი აცხადებს გუნდის წევრებს, ჯგუფებში მოსწავლეთა შესაძლებლობები თანაბრადაა განაწილებული).

თითოეულ ჯგუფს ეძლევა სხვადასხვა, მაგრამ ერთი დონის დავალებები.

დავალების ნიმუშები:

I ჯგუფის სამუშაო

სავრჯიშო.1. შეადგინეთ მოკლე ჩანახატი ფრაზეოლოგიზმების გამოყენებით.

სავარჯიშო. 2.

შეასრულეთ დავალება მითითებების მიხედვით:

ა. განმარტეთ ხაზგასმული ფრაზეოლოგიზმები.

ბ. მოცემული ტექსტი თარგმნეთ რუსულად. შეეცადეთ ქართულ ფრაზეოლოგიზმებს მოუძებნოთ შესაბამისი რუსული ფრაზეოლოგიზმები.

წყემსი სოსო იმდენად მშიშარა იყო, რომ საკუთარი ლანდისაც კი ეშინოდ ა. ერთხელ მან ცხვრები დაკარგა. ან უნდა მოეძებნა ისინ ი, ან უფაროდ უნდა დარჩენილიყო. მოკლედ , ორ ცეცხლ შუა იწვოდა საბრალო. გაუდგა გზას. თან თავისი ერთგული ძაღლი ბასარა წაიყვანა. ეს ძაღლი მისი მარჯვენა ხელი იყო. გზად მიმავალმა მთის კალთაზე შეფენილ ცხვარს მოჰკრა თვალი. თურმე ფარას გზა არეოდა. სოსო ბედნიერი დაბრუნდა შინ. ის სიხარულით მეცხრე ცაზე იყო.

II ჯგუფის სამუშაო

სავრჯიშო.1. შეადგინეთ მოკლე ჩანახატი ფრაზეოლოგიზმების გამოყენებით.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

სავარჯიშო. 2.

შეასრულეთ დავალება მითითებების მიხედვით:

ა.განმარტეთ ხაზგასმული ფრაზეოლოგიზმები.

ბ.მოცემული ტექსტი თარგმნეთ რუსულად. შეეცადეთ ქართულ ფრაზეოლოგიზმებს მოუძებნოთ შესაბამისი რუსული ფრაზეოლოგიზმები.

გოგი თვალის ჩინივით უფრთხილდებოდა ახალგაკე თებულ ხის თოჯინას. გოგი ყველა ბავშვს უყვარდა, ის ცნობილი ხელოსანი იყო. ყველამ იცოდა, რომ მას ოქროს ხელები ჰქონდა და მისი გაკეთებული სათამაშოები ძვირად ფასობდა.

ერთხელ ქურდი შეიპარა მის სახელოსნოში. ტომარაში ჩაყარა ყველა სათამაშო. ახალგაკეთებული ხის თოჯინას ნახვისას კი ენა მუცელში ჩაუვარდა, ისეთი ლამაზი იყო.

სწორედ ამ დროს მას ვ იღაც მკლავზე შეეხო, მოტრიალდა. გოგი უყურებდა ძველ ნაცნობს, წუხდა, რომ იგი მგელი ყოფილა ცხვრის ტყავში გახვეული.

გოგიმ მას შეუნდო, მის საქციელზე თვალები დახუჭა.

III ჯგუფის სამუშაო

სავრჯიშო.1. შეადგინეთ მოკლე ჩანახატი ფრაზეოლოგიზმების გამოყენებით.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Замените в тексте слова фразеологическими оборотами и переведите на грузинский язык.

Моя школа находилась недалеко от дома, но я всегда опаздывал на первый урок, хотя бежал туда очень быстро. Учительница всегда делала мне замечания. Может быть, она думала, что я не реагировал на них. Но это не так. Каждый раз я говорил себе: Всё, больше не буду. Наконец, учительнице всё это надоело , и она сказала: Запомни:если ещё раз опоздаешь, я поведу тебя к директору. Мне не хотелось позориться перед всем классом. Я встал рано утром, умылся, оделся, даже успел позавтракать и со спокойной совестью отправился в школу. Вдруг неожиданно раздался лай, и я увидел

огромную собаку. Я очень испугался , не мог даже пошевелиться. Мне ничего не оставалось как ждать , пока собака уйдёт. Прошло несколько минут . Я с нетерпением ждал и волновался. Наконец, она догадалась уйти. Я ринулся в школу.Учительница с упрёком посмотрела на меня. Я начал рассказывать про собаку. Небылицы!- выкрикнул кто-то с задней парты. Учительница посмотрела мне в глаза и ... поверила!

Я был очень счастлив. С тех пор я никогда не опаздывал- я хотел оправдать доверие учительницы.

IV ჯგუფის სამუშაო

სავრჯიშო.1. შეადგინეთ მოკლე ჩანახატი ფრაზეოლოგიზმების გამოყენებით.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

З а д а н и е

Замените в тексте слова фразеологическими оборотами и переведите на грузинский язык..

Я хочу рассказать о Серёже. Мы с ним неразлучные друзья . Мы часто ссоримся, но в конце всегда побеждает дружба.А ссоримся мы из-за Серёжи. Он любит всё преувеличивать . Когда мне всё надоедает , я обрушиваюсь на друга. Вот так и сейчас.Мы поссорились.Он обиделся. Но я ведь не могу не реагировать на его выходки.

Ничего, пройдёт минут пять и мы помиримся.Но эти пять минут я чувствую себя очень неловко . Зато Серёжа мой помощник во всём. И ещё он умеет делать всё своими руками . Он всегда с усердием и охотой берётся за любое дело.

У Серёжи есть ещё одно хорошее качество он умеет хранить тайны . Он смелый человек, он никогда не сваливает вину на другого , если провинится сам. Недаром я очень люблю его.Мы закадычные друзья

პრეზენტაცია. ჯგუფის ლიდერები წარმოადგენენ ნამუშევრებს. 8 წუთი.

II ფაზა : რეფლექსია. 5 წუთი.

პროცესი . ქართულისა და რუსული ენის მასწავლებლები აჯამებენ გაკვეთილს. მოსწავლეებს შეახსენებენ, თარგმანის სპეციფიკას. ფრაზეოლოგიზმების მნიშვნელობას ენაში, იმას, თუ რამდენად გამოხატავს ენის მრავალფეროვნებას მსგავსი სიტყვათშეხამებანი.

III ფაზა : საშინაო დავალება. 2 წუთი.

ქართულის მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს, კორპორატიულ მეილზე გამოუგზავნონ მათ მიერ დაწერილი მოკლე მოთხრობა, იგავ-არაკი ან ჩანახატი ფრაზეოლოგიზმების გამოყენებით ქართულ ენაზე.

რუსულის მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს, კორპორატიულ მეილზე გამოუგზავნონ მათ მიერ დაწერილი მოკლე მოთხრობა, იგავ-არაკი ან ჩანახატი ფრაზეოლოგიზმების გამოყენებით რუსულ ენაზე.

შეფასება

კრიტერიუმები

1-4

5-7

8-10

ჯგუფის წევრების ჩართულობა მუშაობაში

ყველა წევრი არ არის ჩართული

უმრავლესობა ჩართულია

ყველა ჩართულია

ურთიერთმოსმენისა და აზრის გაზიარების უნარი

არ იზიარებენ ერთმანთის აზრს,ხმაურობენ

ნაკლებად იზიარებენ ერთმანეთის აზრს

უსმენენ ერთმანეთს და იზიარებენ ერთმანეთის აზრს

ინსტრუქციის მიხედვით მუშაობა

ზუსტად ვერ მიყვებიან ინსტრუქციას

ნაწილობრივ მიყვებიან ინსტრუქციას

მუშაობენ ინსტრქციის

მიხედვით

დროის ლიმიტის დაცვა

ვერ ეტევიან განსაზღვრულ დროში

უმნიშვნელოდ გადააცდინეს დროს

დაიცვეს დროის

ლიმიტი

ლიდერის როლი

ლიდერი ვერ მართავს ჯგუფის მუშაობას

ლიდერი ზოგჯერ ახერხებს მუშაობის წარმართვას

ლიდერი ეფექტურად

მართავს ჯგუფის

მუშაობას

საკლასო მენეჯმენტი; საგანმანათლებლო რესურსები

თაბახის ფურცლები; კალმები; ფრაზეოლოგიზმების ლექსიკონი.

ინფორმაციის წყაროები: http://www.microsofttranslator.com/bv.aspx?ref=SERPbr=romkt=en-USdl=enlp=DE_ENa=http%3a%2f%2fkaukasus-georgien.de%2fidiome_vorwort_ge.htm

http://slovari.yandex.ru/dict/frazslov/%D0%96

ელოქტრონული პროგრამები და რესურსები:

Word; Internet; live@edu

Creative Commons License