LeMill
Edit, tips for use and more...

საკონტროლო წერის დროს დაშვებული შეცდომების ანალიზი

by ელზა ლაპიაშვილი — last modified 2009-12-11 01:29



გაკვეთილების საფეხურები და მსვლელობა

 

საგანი: მშობლიური ენა

კლასი : მე–8, მე–9, მე–10

მასწავლებელი: ელზა ლაპიაშვილი

გაკვეთილის თემა: საკონტროლო წერის დროს დაშვებული შეცდომების ანალიზი

გაკვეთილის მიზანი:  ტესტების მომზადება PowerPoint Presentation-ის  გამოყენებით. . .

მოსწავლეთა ცოდნის შეფასება:  ჯგუფობრივი პრეზენტაცია, მოსწავლეთა ჩართულობის  ინდივიდივიდუალური შეფასება

 

გაკვეთილის ფაზებ

აქტივობა/საკითხი

მეთოდის/სტრატეგიის დასახელება და მსვლელობა

დრო

მასალა

1.წინარე ცოდნის გამოწვევა და ახალ თემასთან დაკავშირებული მოლოდინის გაჩენა

 

1) რომელ შეცდომებს ვუშვებთ ყველაზე ხშირად წერის დროს?                

 

2) რამდენ ჯგუფად შეიძლება დავყოთ ისინი?

 

  ზეპირი კითხვა–პასუხი

10 w.

დაფა, ცარცი, საშინაო დავალების რვეულები

2. ,,ახალი   ცოდნის ‘’ აგება, შინაარსის აღქმა

 

1. საკონტროლო წერის ნამუშევრებში დაშვებული შეცდომების გაცნობა-ანალიზი;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. ნამუშევრების პრეზენტაცია;

 

 

 

 

 

 

 

  მუშაობა ჯგუფებში

1.  მოსწავლეები  თავიანთი ნამუშევრებიდან ამოწერენ ნასწავლ და მათ მიერ გაურკვეველ (მათთვის უცხო)  შეცდომებს, აანალიზებენ, ერთმანეთს ადარებენ   და აჯგუფებენ ცალ-ცალკე  მორფოლოგიურ-ორთოგრაფ
ულ, სინტაქსურ ...  შეცდომებს

 

2. ნიმუშების მიხედვით     (ვიქტორინა-კითხვები.ppt, ტესტების ნიმუში.doc )  ადგენენ ტესტებს  PowerPoint Presentation-ის  გამოყენებით;

 

   თითოეული ჯგუფი წარადგენს საკუთარ ნამუშევარს

 

მოსწავლეები, ინდივიდულაურად პასუხობენ ტესტებს

 

 

 

 

20 წ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 წ.

 

 

 

 

30 წ.

 

 

 

ქართული ენის ორთოგრაფიული ლექსიკონი, სასკოლო სახელმძღვანელო,

საკონტროლო წერის რვეულები

 

 

კომპიუტერი,

 

 

 

 

 

 პროექტორი

3. მიღებული ცოდნის გამთლიანება და  გაკვეთილის გააზრება

 შეჯამება, გაანალიზება;

 

სალიტერატურო ენის ნორმებისა და მარლწერის  წესების დაცვის აუცილობლობის აღიარება

 

 

პრეზენტაციების შეფასება

 

 ზეპირი კითხვა-პასუხი

 

 

 

 

 

  

პრეზენტაციების ურთიერთშეფასება და მასწავლებლის მიერ შეფასება 

( წინასწარ შემუშავებული შეფასების კრიტერიუმების მიხედვით)

 

 10 წ.

 

 

დავალება ჯგუფებს მომდევნო  გაკვეთილისათვის

 

 

პატარა  ელექტრონული ორთოგრაფიული  ლექსიკონის  შედგენა ტექსტურ რედაქტორში

(გაკვეთილზე დამუშავებული და საშინაო დავალების რვეულებიდან ამოკრებილი   მასალების გამოყენებით)

 

 

5 წ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License.
MultimediaMaterial