LeMill
Edit, tips for use and more...

Hallitusseened ja pärmseened

by Tiiu Leibur — last modified 2008-06-26 23:45
group: LeMill kasutajad Eestis

Klass: 3 klass


Seos teiste õppeainetega: kodulugu

Eesmärgid:

      -   kinnistada ja süvendada teadmisi

-         õppida tundma pärmi  kui toiduaine omadusi

-         saab kontrollida oma teadmisi

-         saab ülevaate taigna koostisest

-         oskab teha rühmatööd (katsed)

-         saada ülevaade inimese seotusest loodusega

-         katseliselt teha kindlaks pärmseente nn. võluvägi(miks pärm kerkib ja mis ained moodustuvad pärmi kerkides).

-         koostada semantilise analüüsi tabel, täita see iseseisva tööna ning võrrelda tulemusi teistega.

Pädevused : Õpilane

-         oskab teha rühmatööd

-         huvitub looduse ja inimese suhetest-kooslusest

-         saab uusi teadmisi

-         oskab katse tulemusi analüüsida

-         oskab võrrelda

-         oskab koostada tabelit arvutiprogrammis MS Word

Õppematerjalid – ja vahendid :

3.klassi loodusõpetuse õpik I. Leuhin, M. Pedaste

katseks vajalikud vahendid

K. Richards, T. Johnston “ Looduse saladused”

MS Word (tabeli koostamine)

Tunni käik

Eeltöö: Vajalike materjalide hankimine, õpiku teksti lugemine.

Sissejuhatus: Eelmise tunni materjali kordamine ning kinnistamine teadmiste kontrolli abil, millele järgneb vastuste analüüs.

Teema arendus:

1.     variant

Õpilased töötavad gruppides õpetaja juhendamisel

-Praktiline töö e katse

-Analüüs

-Küsimustele vastamine

-Kokkuvõte

2. variant

Peale töölehtede valikvastuste vastanist jagab õpetaja õpilastele nn katsete lehed. Katsed on mõeldud (võimaluse korral) iseseisva kodutööna. Kokkuvõtted tehtud katsete tulemustest tehakse ühiselt klassiruumis. Kui võimalik, korraldatakse ka katse uuesti klassis. Järgneb ühine arutelu ning järelduste tegemine.

 

 

Kodune ülesanne:

Iga rühma liige  teeb oma tunnitööst kokkuvõtte eelnevalt arvutitunnis koostatud semantilise analüüsi tabelisse, mida järgmises tunnis koos arutatakse.Samuti arutatakse kas rühma töö laabus probleemideta ning mis oli sooritatud katse juures lihtsam, mis keerulisem.

Lisa

 

Vali sobiv vastuse variant!

 

1.     Hallitusseened koosnevad :   

a) ühest raku

b) imepisikestest seeneniitidest

2.     Hallitusseente seeneniidistiku :

a)     tipus valmivad eosed

b)    juurtes valmivad eosed

3.  Hallitusseened tekivad          

a) niiskes ja soojas kohas (kiles)

c)     jahedas ja kuivas kohas

4. Hallitanud toitu ei tohi süüa  

a)  sest see on ebameeldiv

b)     sest see võib olla mürgine

5. Hallitusseeni kasutatakse      

a)  ravimite tootmisel

b) hallitusjuustude valmistamisel

c)     ei kasutata üldse

6. Pärmseened koosnevad          

a) ühest rakust

b) mitmest rakust

7. Pärmseened paljunevad         

a) juurte abil

b) pungudes

8.Kuidas toimub pärmseente pungumine

a)     seenel moodustub pung, millest

areneb uus rakk

b)    rakul moodustub pung, millest

areneb uus iseseisev rakk

8. Pärmseened paljunevad kiirelt 

a) soojas ja niiskes

b) jahedas ja kuivas

9. Poes müüdav pärm on              

a) pärmseened

b) pärmseente kokkupressitud mass

10. Pärm on   taigna                      

a) lagundaja

 b) kergitaja

 11.Taigen kerkib                          

 a) sest ta peab kerkima

 b) pärmseened saavad suhkrut ja 

 c) hakkavad kiirelt kerkima

 d)     sest taignas pole pärmi

12. Taigna kerkimisel                  

a) tekib rohkesti süsihappegaasi

b) tekib rohkesti hapnikku            

 

 Praktiline töö - KATSE:    Pärmi võluvägi

 

 

Valada joogiklaasi poolest saadik sooja vett.

Lisada 4 teelusikatäit suhkrut ja sega, kuni suhkur lahustub.

Vala suhkrulahus suurde pudelisse ( lehtri abil).

Nüüd pese klaas puhtaks.

Sega selles natuke vett ja teelusikatäis pärmipulbrit.

Lisa segu pudelisse.

Puhu õhupall mitu korda täis, nii et see välja veniks, siis saab ta katse ajal paremini gaasiga täituda.

Lase õhk välja ning tõmba õhupall pudelisuule.

Seo pall niidiga tihedasti pudelikaela külge kinni.

Pane õhupalliga pudel sooja, ohutusse paika. Nüüd tuleb oodata vähemasti tund, enne kui midagi silmaga nähtavat juhtub.

Kas märkad mulle?……………………

Mida sa kuuled?…………………......

Mis lõhna sa tunned?………………

Loksuta pudelit natuke iga poole tunni tagant. Lõpptulemusena täitub õhupall pudelist tuleva gaasiga.

 Kahe-kolme tunni pärast sõlmi õhupalli hoidev niit lahti ja võta pall pudeli otsast maha.

Keera õhupalli otsale kiiresti paar keerdu peale, et gaas välja ei voolaks. Vala klaasi poolest saadik lubjavett. Pista õhupalli ots lubjavette ja lase sinna natuke gaasi.

 Mis juhtub lubjaveega?……………………………

Mis gaas on õhupallis?……………………………..

Süüta küünal ja lase ülejäänud gaasil voolata küünlaleegile.

Mis juhtub küünlaleegiga?…………………………

Katsest selgub, et pärm on elus.Ta koosneb tuhandetest tibatillukestest pärmiseentest, mis sobivates tingimustes võivad kasvada ja paljuneda.

Suhkur on pärmseente toit. Kasvamiseks vajavad nad õhku, toitu, vett ja õiget temperatuuri. Kasvades valmistavad nad aineid, mida nim.ensüümideks. Need lagundavad suhkru alkoholiks ja süsihappegaasiks. Sinugi keha vajab ensüüme. Need aitavad kõhul toitu seedida. Lõhn, mida sa katse ajal tundsid, oli alkoholilõhn. Mullid, mida nägid, olid süsihappegaasi mullid. Sa kogusid seda gaasi õhupalli ja määrasid ta oma katses.

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License.
Teaching and learning stories
TEST by Kristisui 31.10.2008
Aktiivõpe algklasside loodusõpetuses by leibur 03.12.2007
MultimediaMaterial