cs | de | en | es | et | fi | fr | hu | ka | lt | pl | pt-br | ro | ru | se
We are migrating LeMill database and the service is in read-only mode. You can browse LeMill, but not log in or edit content. Announcement about the future of LeMill will be made in this space during week 8-12.12. 2014.

Activity

მართკუთხა პარალელეპიპედი

by sosana — last modified 2011-01-09 01:09 Share

მთავარი თემა

სივრცითი ფიგურების სიბრტყეზე შექცევადი ასახვის გრაფიკული მეთოდები და მათი გამოყენება.

გაკვეთილის თემა

მართკუთხა პარალელეპიპედი და მისი ნახაზი.

მიზანი

მართკუთხა პარალელეპიპედის როგორც გეომეტრიული ფიგურის შესწავლა და გეგმილების (ხედების) აგება.

შედეგი

შესძლოს გეგმილთა სიბრტყეების გამოყენებით მონჟის ეპიურზე გეგმილების(ხედების) აგება.

თემატური ელემენტები

გეომეტრიული ფიგურის სიგრზე, სიმაღლე, სიგანე. ჰორიზონტალური, ფრონტალური, პროფილური გეგმილები.

რა ცოდნას უნდა ფლობდნენ მოსწავლეები წინასწარ

წარმოდგენა უნდა ქონდეთ გეომეტრიულ ფიგურებზე. უნდა შეეძლოთ მონჟის ეპიურზე სიბრტყის ნაწილების გეგმილების აგება.

შეფასების საგანი და პროცედურები.

ნამუშევრის პრეზენტაცია, მსჯელობა, ჩართულობა.

რა სასწავლო მასალა დატექნიკური რესურსებია საჭირო.

ფორმატი, სახაზავი, ფანქარი, საშლელი, სახელმძღვანელო, ცარცი, დაფა; სლაიდ შოუ, კომპიუტერი, პროექტორი.

გაკვეთილის მსვლელობა

1. შესავალი. 5წთ.

2. მართკუთხა პარალელეპიპედი, როგორც გეომეტრიულიფიგურა (10 წთ.)

3. გეგმილთა სიბრტყეების მიმართ გეომეტრიული ფიგურის, პარალელეპიპედის გაზომვა, ნახაზის გამარტივებისთვის. (5წთ.)

4. პარალელეპიპედის გეგმილების(ხედების) აგება. (20წთ.)

5. საშინაო დავალება. (5წთ.)


Georgian

Creative Commons License