cs | de | en | es | et | fi | fr | hu | ka | lt | pl | ru | se

„.გაკვეთილის თემა:და იღვრება ქარვისფერი შემოდგომის სიმფონია“

by manana meskhishvili — last modified 2009-11-07 00:04

1.გაკვეთილის თემა:

 

„და იღვრება ქარვისფერი შემოდგომის სიმფონია“

 2.სწავლების საფეხური და კლასი 

I საფეხური  IVკლასი.

 

3.ინტეგრირებული საგნები

 მასწავლებლის სახელი, გვარი
 

ქართული, ბუნება,  ხელოვნება.   

მარინა მაღლაკელიძე
 მოსწავლეთა რაოდენობა 29
 

გაკვეთილის სასწავლო მიზნები

 

 

ქართული

მაზანი: მოსწავლეთა საკომუნიკაციო და პროფესიული უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბება. შეიყვაროს კითხვა. განუვითარდეს საკუთარი აზრის ლოგიკური თანმიმდევრობით გამოთქმისა და სხვადასხვა დანიშნულების წერილობითი ტექსტის შექმნის უნარი. ჩამოუყალიბოს დამოუკიდებელი, შემოქმედებითი და რეფლექსური აზროვნების უნარი

ბუნება

მიზანი: გაუჩნდეს ინტერესი გარემომცველი სამყაროს კვლევის სიახლეთა აღმოჩენასა და შეცნობაში. მიეცეს ჯანსაღი და უსაფრთხო დაუფლების შესაძლებლობა. ჩამოუყალიბდეს გარემომცველ სამყაროზე ზრუნვის უნარ-ჩვევები

ხელოვნება

მიზანი: მოსწავლეთა ჩაბმა შემოქმედებისა და საინტერპრეტაციო საქმიანობაში და ამ გზით მათთვის მშვენიერების განცდა, ფანტაზიის, წარმოსახვის განვითარება. შრომითი ჩვევების ჩამოყალიბება.საკომუნ
კაციო და ემოციური სფეროს განვითარება.

 

 
 ეროვნული სასწავლო  გეგმის განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი /ინდიკატორები/ 

ქ. IV ლიტ.1.1 მოსწავლე გადმოსცემს მოსმენილი მხატვრული ნაწარმოების შინაარსს.

-თხრობისას ინარჩენებს ნაწარმოების (ლექსის, მოთხრობის) სტილს და ავტორისეულ ლექსიკას. მიჰყვება სიუჟეტურ ხაზს და თანმიმდევრობით გადმოსცემს ფაქტებსა და მოვლენებს.

ქ.IVლიტ.1.2. გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას მოსმენილის მიმართ და ავლენს ესთეტიკური და ეთიკური შეფასების უნარს.

-მსჯელობს ნაწარმოებში ასახულ ამბავსა და პერსონაჟებზე მათთვის საინტერესო და მნიშვნელოვანი კუთხით.

-მოსმენილ ტექსტში ასახელებს მისთვის საინტერესო ადგილებსა და განმარტავს საკუთარ არჩევანს.

-ქ.IV.7. გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებებს წაკითხულის მიმართ. ავლენს ტექსტზე დამოუკიდებელი მუშაობის ესთეტიკური და ეთიკური შეფასების უნარს.

-მონაწილეობს ნაწარმოების ირგვლივ გამართულ დისკუსიაში. საკუთარი შეხედულებების დასამტკიცებლად იყენებს შესაბამის ადგილებს წაკითხული ტექსტიდან.

ქ.IV. 3.1. წერილობით გადმოსცემს შესწავლილი ტექსტის შინაარსსა და საკუთარ მოსაზრებებს.

-წერილობით გადმოსცემს ნაწარმოებით მიღებულ შთაბეჭდილებებს.

-ატორისეული ლექსიკისა და

მხატვრული სახეების გამოყენებით გადმოსცემს ნაწარმოების შინაარსს.

 

ბუნება IVკლ. მიმართულება ადამიანი და გარემო. დედამიწა და გარესამყარო.

-აღწერს გარემოში ბუნებრივი მოვლენებით გამოწვეულ ცვლილებებს.

-აგროვებს ინფორმაციებს-ფოტოები, სქემები, ნახატები.

 

ხელოვნება

ხ.IV.კ.ი.2 ესმის და წარმოაჩენს, რომ ხელოვნება არის თვითგამოხატვის საშუალება.

-მოსწავლე პასუხობს კითხვაზწე, თუ რა გადმოსცა ნამუშევარში(ოცნება, ემოცია, აზრი, რეალობის მისეური გამოხატვა)

-ხ.IV.კ.ი.3 კრიტიკის დროს პატივისცემით ეკიდება სხვის ნამუშევარსა და აზრს.

-სხვისი ნამუშევრის შეფასებისას ხმარობს კორეკტულ გამოთქმებს. თანამედროვეს აცდის კითხვაზე პასუხის გაცემას.

-ხ.IV.კ.ი 4 გამოხატავს გრძნობებს, განწყობილებასა და იდეებს ნამუშევარში.

-თავად ირჩევენ გამომსახველობით ხერხებს საკუთარი ჩანაფიქრის უკეთ გადმოსაცემად ნამუშევარში.

 

 
 

თანმიმდევრობა

 

Iგაკვეთილი

საკლასო ოთახში შემოდგომის სურათის ამსახველი კუთხეა მოწყობილი(ფოთლები, სურათები, ხილი, ყვავილები)

           მოთელვა.3წთ.

მივესალმები

ბავშვებს.ვცდილობ შევქმნა საგაკვეთილო განწყობა.

მასწავლებელი: დღეს ჩვენ გვაქვს შემაჯამებელი გაკვეთილი შემოდგომაზ

            გამოწვევე-5წთ.

დაფაზე გაკრულია გაკვეთილის გეგმა. პრე და პოსტესტი.   მასწავლებელი გაიძახებს მოსწავლეებს და სთხოვს დაწერონ, თუ რას მოელიან ამ გაკვეთილიდან.

            გონებრივი იერიში 15წთ

მასწავლებელი: -გაიხსენეთ და დაასახელეთ შესწავლილი ნაწარმოებები, მიუთითეთ ავტორი.

-შევეცადოთ ვუპასუხოთ დასმულ კითხვებს.

-კიდევ რომელი ნაწარმოებები ვისწავლეთ შემოდგომაზე დაწყებით კლასებში?

 მოსწავლე: - ვ. ასლამაზიშვილი „აკიდო“, შ. მღვიმელი „რთველი“, ვაჟა-ფშაველა   „შემოდგომის სურათი“, რ. ერისთავი „რთველი“, შ. მღვიმელი „შემოდგომა“ და ა. შ.

მასწავლებელი- როგორაა აღწერილი შემოდგომის ბუნება?

1.მოსწავლე- „ენკენისთვე მიიწურა, გადაყვითლდა მთა და ველი“, „დღემ იკლო, ღამე გადიდდა, გრილა, გაყვითლდა ტყე-ველი. ჩამოსდის ხეებს ფოთოლი“, „დამჭკნარ-გამხმარა ბალახი,ყვავილი არსად კრიალებს“, „ყურძნის ლალზე ცვარი ბრწყინავს, ვაშლს ტოტები დაუხრია, მთის ფერდობზე მზეს და წვამას ქარვის შუქი დაუღვრია“. „ყველგან ოქროს ბანაკია, ყველგან ფარჩის ფენებია“. „შემოდგომა მოვიდა წითელ-ყვითელ ფერებით“, „დაიტვირთნენ ვაზები, დაიშაქრნენ მტევნები, აღაჟღაჟდნენ ვაშლები, გადაყვითლდნენ ტევრები“.

2.

  1. მასწავლებელი- როგორაა აღწერილი ადამიანის შრომა-საქმიანობა შემოდგომაზე?

მოსწავლე„-დადგა მაძღარი შემოდგომა.სოფლებში

 გაიმართა ქვევრების რეცხვა,საწნახელების ხიზვა და წმენდა.დაიკრიფა ვენახები,დაიწურა ყურძენი,მიწყდა ხმამაღალი სიმღერა საწნახელში ჩამდგარი და ხელიხელგადაბმული მუშებისა.ორღობეებში დაიწყეს ჭრიჭინი მძიმე დადებულმა თივის ურმებმა.

   -რომელია შენი საყვარელი ლექსი ან მოთხრობა.წაიკითხე ნაწყვეტი ნაწარმოებიდან. ეცადე წაიკითხო ისე, რომ ჩვენც მოგვეწონოს.

1.   მასწევლებელი მოსწავლეების დახმარებით,მათი პასუხების საფუცველზე დაფაზე ადგენს ასოციაციურ რუქას.

 

  შემოდგომის თვეების სახელწოდებების მიხედვით.თითოeულ ჯგუფს ვაძლევ დავალებას,ჩვენს მიერ შესწავლილი ნაწარმოებების მიხედვით შეადგინონ

           პრეზენტაცია-7წთ.

   თითოეული ჯგუფი წარმოადგენს თემას.ამგვარად მოსწავლეები ეჩვევიაან დამოუკიდებელ აზროვნებას,შეძენილი ცოდნის გამოყენებით ცხოვრებაში მყარი საფუძველის შექმნას.

         

    შესვენება გაკვვეთილებს შორის

   მოთელვა 5 წთ.

 გავიარეთ ერთი ეტაპი  და

       აქტივობა 15 წთ.

  - როგორი განწყობა შრეგიქმნათ მოსმენილმა მუსიკამ?

   - იმედია,ეს განწყობა გაგყვებათ გაკვეთილის ბოლომდე და დაგეხმარებათ მოცემული დავალების შესრულებაში.

   - გავიხსენოთ რა ხდება ბუნებაში წელიწედის დროის მიხედვით?

  -ბუნება წელიწადის დროის მიხედვით ფერს იცვლის.

  - შემოდგომით ბუნებაში რომელი ფერები ჭარბობს?

   - შემოდგომა წელიწადის ერთ-ერთი ულამაზესი დროა. ამ დროს ბუნებაში თბილი ფერები:წითელი,ყვითელი და ნარინჯისფერი ჭარბობს. ტყეც მწვანე ფერს იცვლის და ხეებზე შემორჩენილი ფოთლები ცეცხლისფრად ანათებს.შემოდგომით ფოთლები ცვივა და  მიწას ათასფრად ალამაზებს.წვიმის შემდეგ ხშირად ხეების ქვეშ სოკოები ამოყოფენ თავს.

 მოსწავლეებს ვაცნობ კედელზე გაკრულ ილუსტრაციებს. ე ახვლედიანი „სოფლის პეიზაჟი“, გ. თოთიბაძე „შემოდგომის ნატურმორტი“, ნინო 9 წლ. „შემოდგომა“.

 - რას ხედავთ მოცემულ სურათებზე?

 - შემოდგომის პეიზაჟს.

 - როგორ განწყობას გადმოსცემს ავტორი, როგორი ფერები სჭარბობს მათში?

მხიარული განწყობილება.მათში სჭარბობს თბილი ფერები.

ჯგუფური მუშაობა 20 წთ.

მოსწავლეებს თხოვ, შეასრულონ კომპოზიცია შემოდგომის თემაზე,რომლის შესახებ საკმაო ინფორმაცია შეაგროვეს ( მაგიდაზე განთავსებულია სხვადასხვა მასალა:ფერადი ფანქრები, ფლომასტერები, სახატავი 

წარმოდგენილი ნახატი იყო უფრო საინტერესო და მრავალფეროვანი.გამოყ
ნებული ფერები ვის ნახატში მოეწონათ უფრო მეტად.ვის ნახატს რა აკლდა, რას დაუმატებდნენ გასაუმჯობესებლად.

           პრეზენტაცია-7წთ.

   თითოეული ჯგუფი წარმოადგენს თემას.ამგვარად მოსწავლეები ეჩვევიაან დამოუკიდებელ აზროვნებას,შეძენილი ცოდნის გამოყენებით ცხოვრებაში მყარი საფუძველის შექმნას.

         

    შესვენება გაკვვეთილებს შორის

   მოთელვა 5 წთ.

 გავიარეთ ერთი ეტაპი  და

       აქტივობა 15 წთ.

  - როგორი განწყობა შრეგიქმნათ მოსმენილმა მუსიკამ?

   - იმედია,ეს განწყობა გაგყვებათ გაკვეთილის ბოლომდე და დაგეხმარებათ მოცემული დავალების შესრულებაში.

   - გავიხსენოთ რა ხდება ბუნებაში წელიწედის დროის მიხედვით?

  -ბუნება წელიწადის დროის მიხედვით ფერს იცვლის.

  - შემოდგომით ბუნებაში რომელი ფერები ჭარბობს?

   - შემოდგომა წელიწადის ერთ-ერთი ულამაზესი დროა. ამ დროს ბუნებაში თბილი ფერები:წითელი,ყვითელი და ნარინჯისფერი ჭარბობს. ტყეც მწვანე ფერს იცვლის და ხეებზე შემორჩენილი ფოთლები ცეცხლისფრად ანათებს.შემოდგომით ფოთლები ცვივა და  მიწას ათასფრად ალამაზებს.წვიმის შემდეგ ხშირად ხეების ქვეშ სოკოები ამოყოფენ თავს.

 მოსწავლეებს ვაცნობ კედელზე გაკრულ ილუსტრაციებს. ე ახვლედიანი „სოფლის პეიზაჟი“, გ. თოთიბაძე „შემოდგომის ნატურმორტი“, ნინო 9 წლ. „შემოდგომა“.

 - რას ხედავთ მოცემულ სურათებზე?

 - შემოდგომის პეიზაჟს.

 - როგორ განწყობას გადმოსცემს ავტორი, როგორი ფერები სჭარბობს მათში?

მხიარული განწყობილება.მათში სჭარბობს თბილი ფერები.

ჯგუფური მუშაობა 20 წთ.

მოსწავლეებს თხოვ, შეასრულონ კომპოზიცია შემოდგომის თემაზე,რომლის შესახებ საკმაო ინფორმაცია შეაგროვეს ( მაგიდაზე განთავსებულია სხვადასხვა მასალა:ფერადი ფანქრები, ფლომასტერები, სახატავი 

წარმოდგენილი ნახატი იყო უფრო საინტერესო და მრავალფეროვანი.გამოყ
ნებული ფერები ვის ნახატში მოეწონათ უფრო მეტად.ვის ნახატს რა აკლდა, რას დაუმატებდნენ გასაუმჯობესებლად.


 

 

 

 


 

 

შეფასება

საკლასო მენეჯმენტი

 

(იხ.რუბრიკა)

გაკვეთილისათვის გამოვიყენეთ მაგნიტოფონი.დისკი,რომ
ლზეც ჩაწერილია
 

საგანმანათლებლო რესურსები

 

მუსიკა,სახელმძღვანელ
,სურათები,ფორმატები.

გამოყენებული ლიტერატურა:ეროვნული სასწავლო გეგმა.

„სწავლება და შეფასება“ დამხმარე სეხელმძღვანელო.

„სასარგებლო რესურსები მასწავლებელთათვის“I-II ნაწილი.     

  
 

კრიტერი

უმები
 რამდენად არიან მოსწავლეები ჩართული საგაკვეთილო პროცესშირამდენად დამაჯერებელია, ლოგიკურია პასუხი. მსჯელობს გარკვევით, ამომწურავად: მოჰყავს ფაქტები და არგუმმეტყველებს თანმიმდევრულად. წინადადებებს ლოგიკურად უკავშირებს ერთმანეთს.იყენებს სათანადო, ასაკისათვის და კლასისათვის შესაფერის მხატვრულ ლექსიკას და მხატვრულ ხერხებს.   
 

I  ჯგუფი

 + + ++   
 

IIიჯგუფი

 + + - +   
 

IIIჯგუფი

 + - + +   
 

კრიტერი

უმები
 

რამდენად ადეკვატურად იყო ნაშრომი შესრულებული

 

ორგანიზებულობა. დროის ლიმიტის დაცვა, საჭირო მასალის, აღჭურვილობის ქონა.

 შემოქმედებითობა.გადა
ყვეტილებების დამოუკიდებლად მიღება. საკუთარი ხედვის, ხელწერის  დემონსტრირება.                
 ტექნიკის, მასალის ფლობა.   
 

I ჯგუფი

 + +  +
 II ჯგუფი + + + +
 III ჯგუფი + + + +


http://lemill.net/lemill-server/methods/portal_factory/Activ
ity/activity.2008-12-20.0202581397/edit


gakvetili, lesson plan


Georgian


Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License.