cs | de | en | es | et | fi | fr | hu | ka | lt | pl | ru | se

„ ყველაფერი სამშობლოსათვის, არაფერი საკუთარი თავისთვის“

by manana meskhishvili — last modified 2009-11-07 00:04

 1)გაკვეთილის თემა:                          

„კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის“ ივანე ზურაბაშვილის ტექსტის „გაბრიელ ეპისკოპოსი“ გუნდური ინტერპრეტაცია: „ ყველაფერი სამშობლოსათვის, არაფერი საკუთარი თავისთვის“

 

2)სწავლების საფეხური და კლასი:

 IX კლასი საბაზო საფეხური.
 

3)ინტეგრირებული საგნები

   მასწავლებლის სახელი გვარი:

 

ქართული, ისტორია, რელიგია.

ვალიდა კვირიკაშვილი, ნინო ბანცაძე.

 

4)მოსწავლეთა რაოდენობა:

                             25
 5)განსაკუთრებული მიდგომის საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი: 

სასწალო პროგრამას ჩამორჩენილი 3 მოსწავლე.

 

6)გაკვეთილის სასწავლო მიზნები

         ( საგნების მიხედვით)

 

           ა)შემეცნებითი

ქართული, ისტორია, რელიგია

1. ტექსტის წდომა-გააზრების უნარის შემოწმება.

2. ტექსტის ონტერპრეტაციიის უნარ-ჩვევებსგანვითარ
ბა.

3. მოპოვებულიმონაცემები
ს დამუშავება და კვლევის უნარის გაღრმავება.

4. ისტორიულ პიროვნებათა შედარება-შეფასება.

5. XIX ს-ის უკანასკნელ მეოთხედში საქართველოს პოლიტიკური მდგომარეობის შესწავლა ანალიზი.

6. რუსული მმართველობის თავისებურებათა შესწავლა ანალიზი მოცემული ეპოქის მიხედვით.

7. რუსული კოლონიალიზმის ხასიათი გაცნობა ანალიზი.

8. ქართულ ეკლესიაში მომხდარი მნიშვნელოვანი ცვლილებები (XIX-ში) გაცნობა ანალიზი.

9. გაბრიელ ეპისკოპოსის მოღვაწეობა. შეფასება (ეპოქა, დრო და პიროვნება.)

10. რჯულისა და მამულის ერთიანობის გრძნობების გაღვივება-განმტკიცებ
.

11. ეროვნული ცნობიერბის სახელმწიფოებრივი აზროვნების განმტკიცება.

12. სამშობლოს, ერისა და სახელმწიფოს წინაშე პირობნული პასუხისმგებლობის გრძნობის განმტკიცება.

            ბ)განმავითარებელი

1. მსჯელობის, დისკუსიის, პრეზენტაციის უნარი.

2. წყაროთა ანალიზის, შეფასების უნარი.

3. წერილობითი კომუნიკაციის უნარი.

4. თანამშრომლობის უნარი.

5. საგარეო და საშინაო პოლიტიკური პრობლემების გააზრების უნარი.

6. ინფორმაციის სწრაფი მოპოვების, მიზნობრივად გამოყენების და აღქმის უნარი.

7. შემოქმედებითი აზროვნების უნარი.

8. სხვისი აზრის მოსმენის უნარი.

9. დროსა და სივრცეში ორიენტაციის უნარი.

10. გუნდში მუშაობის უნარ-ჩვევის განვითარება.

11. მოსმენის და შეფასების უნარი

12. კვლევის უნარის გამომუშავება.

 

   მოსწავლეთა მიერ განსახორციელებელი ამოცანები: ინფორმაციის მოძიება სხვადასხვა რესურსების გამოყენებით, კლას გარეშე, დამატებითი ლიტერატურის გაცნობა.

   განუვითარდებათ თანამშრომლობის, გამოცდილების, სხვისი აზრის გაზიარების  ნამუშევრის შეფასების, საპრეზენტაციოდ მომზადების უნარები.

 7) ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები 

 

ქართული

IX.6. მოსწავლე კითხულობს ტექსტებს და გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას პრობლემურ ან სადავო საკითხებზე.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

  ა) ხედავს პრობლემის გადაწყვეტის სხვადასხვა პერსპექტივას.

  ბ) გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას მისთვის ღირებულ სხვადასხვა თვალსაზრისზე.

გ) აფიქსირებს წარმოდგნილ  არგუმენტებს და გამოთქვამს თვალსაზრისებს.

IX.7 მოსწავლე იყენებს ენობრივ მახასიათებლებს ცოდნას ტქსტების სტრუქტურის ასახსნელად.

  შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

  ა) იყენებს ვარაუდის გამომხატველ სინტაქსურ კონსტრუქციებს, სიტყვა-კავშირებს და განკერძოებულ სიტყვებსა და გამონათქვამებს: „თუ...„ „მაშინ...“ თამის გათვალისწინებით...“ აქედან გამომდინარე...“.

ბ) მსჯელობს ენობრივ-გრამატიკულ კონსტრუქციებზე. მაგალითად: „შესაბამისად...“  „აქედან ის დასკვნა გამოგვაქვს, რომ...“ „მაშასადამე...“  „მსგავსად...“ „როგორც...ისე...“ „არა მარტო ... არამედ...“ არათუ, არამედ, კიდეც...“.

IX.8. მოსწავლე იყნებს კითხვის მიზის შესაბამის სტრატეგიებს.

   შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

 ა) აკეთებს ჩანაწერებს, ჩამოწერს კითხვებს  ტექსტის უკეთ გასაგებად.

ბ) სწორად იგებს და იყენებს იმ მინიშნებებს, რომლებიც გადმოცემულია სათაურის ილუსტრაციების განსხვავებული შრიფტის საშვალებით.

გ) აზუსტებს ტექსტში მოცემულ უცნობ ინფორმაციებს.

დ) იყნებს საქმეებს, აზრობრივ რუკებს.

IX.11. მოსწავლე ირჩევს წერილობითი ტექსტის ფორმას და სტილს მიზნის დააუდიტორიის გათვალისწინებით შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

  ა) წერისას ითვალისწინებს აუდიტორიის

ინტელექტუალურ დონეს.

  ბ) სხვადასხვა აუდიტორიისათვის შეარჩევს ტექსტის ტიპს, მაგალითად: მემორიალური დაფის გახსნაზე წარმოსათქმელი სიტყვა, წერილი, ესე, რათა უპასუხონ მათ მოთხოვნებს, ინტერესებს.

  გ)   აუდიტორიის თავისებურებების გათვალისწინებით შეარჩევს სხვადასხვა მაპოროვოცირებელ/დამა
წმუნებელ საშუალებას. (მოგონებას, წერილს, ხატოვან ფრაზას, იუმორს, პარალელს და სხვა.)

X.12.  მოსწავლე იცავს წერილობითი ტექსტის სტრუქტურასა და ენობრივ ნორმებს.

    შედეგი მიღწეულია, თუ მოსწავლე:

 ა) განსხვავებული თვალსაზრისების წერილობით  წარმოსადგენად შეარჩევს ორიგინალურ ლექსიკას.

 ბ) იყენებს სათანადო სინტაქსურ კონსტრუქციებს  განსხვავებული პერსპექტივების შესახებ, მჯსჯელობისას სწორად და მართებულად ასახავს მსჯელობის სასურველ თანმიმდევრობას.

(„პირველ რიგში“... „ამის შემდეგ“... „ და ბოლოს“... „შეიძლება ითქვას“...)

 გ) მკაფიოდ აყალიბებს აზრს.

 

               ისტორია, რელიგია

    IX.4. აანალიზებს საგარეო და საშინაო    

ფაქტორების გავლენას ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა და განვითარებაზე.

  შედეგი მიშწეულია, თუ მოსწავლე:

  ა) მსჯელობს კონკრეტულ საგარეო ფაქტორებზე,რომელმაც იმოქმედა სახელმწიფოს შემდგომ განვითარებაზე.

  ბ) აანალიზებს დაადარებს საგარეო ფაქტორების გავლენას ქვეყნის შიდა კონფლიქებზე.

   გ)აანალიზებს და მსჯელობს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის და ეკლესიის ავტოკეფალიის დაკარგვით გამოწვეულ შედეგებზე.

   დ) გამოყოფს საგარეო და საშინაო

ფაქტორებს (ცხრილის საშუალებით) რომელმაც იქონია გავლენა სახელმწიფოს შემდგომ განვითარებაზე, მიუთითებს მოვლენებს.

IX.5. იკვლევს საქრთველოში არსებულ რელიგიებს.

  შედეგი მიღწეულია, თუ მოსწავლე:

  ა) აანალიზებს რა ცვლილებები განიცადა ქართულმა ეკლესიამ აგნიშნულ

პერიოდში.(XIXს)

  ბ)აჯგუფებს და აანალიზებს ქრისტიანობის ხელშემწყობ და ხელის შემშლელ ფაქტორებს.

გ) ირჩევს ქართული ეკლესიის ორ წარმომადგენელს და ადარებს მათ მოღვაწეობას რელიგიურ და კულტურულ სფეროში.

  დ) აღწერს ქართული მართმადიდებელი ეკლესიის სტრუქტურას ეგზარხოსების პერიოდში.

  IX.6  იკვლევს ქართულ კულტურას უძველესი დროიდან დგემდე.

  შედეგი მიღწეულია, თუ მოსწავლე:

   ა) წერილობით აღწერს და ახასიათებს თავის დასახულ პუნქტში (ქალქში, სოფელში, რაიონში) მდებარე კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლს.

 

 

გაკვეთილს ეთმობა 90 წუთი.

მოსწავლეები განაწილდებიან ჯგუფებში.

იქნება 5 ჯგუფი. მოსწავლეთა რაოდენობა

თითოეულ ჯგუფში 5 მოსწავლე. მოსწავლეებს ურიგდებათ აქტივობების შესაბამისი შეფასების და თვითშეფასების

ცხრილი. სადაც აქტივობის შემდეგ წერენ კომენტარს.

             ისტორია

  აქტივობა 1. 15 წთ. წყაროთა გაცნობა განხილვა-ანალიზი ტექსტზე მუშაობა მასწავლებლის მინი ლექცია: ქართველი ხალხის ეროვნულ-განმათავისუფ
ებელი

მოძრაობა XIXს-ის II ნახევარში, მიზეზები,

გარუსების პოლიტიკის არნახული მასშტაბები, რუსული კოლონიალიზმის ხასიათი, რუსული მმართველობის თავისებურებანი

მასწავლებელი მოსწავლეებს ჯგუფების

  მიხედვით ურიგებს წინასწარ გამზადებულ და ამობეჭდილ წყაროებს . (ტექსტი და წყაროები ყველა ჯგუფისტვის ერთი და იგივეა)

 1. წყარო (ა. სურგულაძე,პ.სურგულაძე) „ცარიზმის კოლონიური ჩაგვრის გაძლიერება.

 2.წყარო( ო.ნიშნინიანიძე, ც.გველესიანი) „1881 წელი.რეაქციის გაძლიერება, ანტიქართული განწყობა.“

 3. წყარო

   „იაკობ გოგებაშვილი საღმრთო რჯულის რუსულ ენაზე სწავლების შესახებ.“

 4.წყარო

 „იაკობ გოგებაშვილი რუსული მმართველობის შედეგების შესახებ ქართული ენისათვის“

 5.წყარო

  „საქართველოს ეკლესიის დამოუკიდებლობის დაკარგვა და ცარიზმის დამოკიდებულება ქართული ეკლესიის მიმართ“

   მოსწავლეები ეცნობიან წყაროებს,ყველა წყაროს თან ახლავს მასწავლებლის მიერ წინასწარ შემუშავებული კითხვები მოსწავლეები პასუხს სცემენ მათი ჯგუფისთვის განკუთვნილ კითხვებს.

 აქტივობა II. 5წთ.აზრობრივი რუკა(ინფორმაციის შეკრება მობილიზება)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. თანმიდემვრობა  

   (აქტივობა, დრო)

 

გაკვეთილს ეთმობა 90 წუთი.

მოსწავლეები განაწილდებიან ჯგუფებში.

იქნება 5 ჯგუფი. მოსწავლეთა რაოდენობა

თითოეულ ჯგუფში 5 მოსწავლე. მოსწავლეებს ურიგდებათ აქტივობების შესაბამისი შეფასების და თვითშეფასების

ცხრილი. სადაც აქტივობის შემდეგ წერენ კომენტარს.

             ისტორია

  აქტივობა 1. 15 წთ. წყაროთა გაცნობა განხილვა-ანალიზი ტექსტზე მუშაობა მასწავლებლის მინი ლექცია: ქართველი ხალხის ეროვნულ-განმათავისუფ
ებელი

მოძრაობა XIXს-ის II ნახევარში, მიზეზები,

გარუსების პოლიტიკის არნახული მასშტაბები, რუსული კოლონიალიზმის ხასიათი, რუსული მმართველობის თავისებურებანი

მასწავლებელი მოსწავლეებს ჯგუფების

  მიხედვით ურიგებს წინასწარ გამზადებულ და ამობეჭდილ წყაროებს . (ტექსტი და წყაროები ყველა ჯგუფისტვის ერთი და იგივეა)

 1. წყარო (ა. სურგულაძე,პ.სურგულაძე) „ცარიზმის კოლონიური ჩაგვრის გაძლიერება.

 2.წყარო( ო.ნიშნინიანიძე, ც.გველესიანი) „1881 წელი.რეაქციის გაძლიერება, ანტიქართული განწყობა.“

 3. წყარო

   „იაკობ გოგებაშვილი საღმრთო რჯულის რუსულ ენაზე სწავლების შესახებ.“

 4.წყარო

 „იაკობ გოგებაშვილი რუსული მმართველობის შედეგების შესახებ ქართული ენისათვის“

 5.წყარო

,,saqarTvelos eklesiis damoukideblobis dakargva da carizmis damokidebuleba qarTuli eklesiis mimarT.”

  moswavleebi ecnobian wyaroebs, yvela wyaros Tan axlavs maswavleblis mier winaswar SemuSavebuli kiTxvebi. moswavleebi pasuxs scemen maTi jgufisTvis gabkuTvnil kiTxvebs.

ჯგუფი 4-5წთ.

 ჯგუფი I დავალება:

გაბრიელ ეპისკოპოსი. ბავშვობა, ცხოვრება,მოღვაწეობა.

 ჯგუფი I Iდავალება:

 დამსახურება ეკლესიის წინაშე.

ჯგუფი III დავალება: გაბრიელი და იანოვსკი.ალექსანდრე III და გაბრიელი.

ჯგუფი IV დავალება:

სულიერი და გონიერი(სამეცნიერო) მოღვაწეობა ქადაგებათა შეფასება.

ჯგუფი V დავალება:

დამოკიდებულება ბატონყმობისადმი.

     II გაკვეთილი:

აქტივობაIV – 20 წთ; პრეზენტაცია მსჯელობისთვის პრეზენტაცია მსჯელობისთვის განკუთვნილი საკითვები, ანალიტიკური – ინფორმაციული

ავსებენ პიროვნების შეფასების ცხრილს

 

დიდების მიზეზები:

საქმიანობა:

შედეგები:

 

 

                    აქტივობა VI   10 წთ

ამოიცნონ მწერლის სათქმელი, გაიაზრონ სათაური და წარმოადგინონ მცირე თხზულება: ,,ყველაფერი სამშობლოსათვის, არაფერი საკუთარი თავისთვის.“ სამი ჯგუფი წარმოადგენს ესეს,ორი ჯგუფი სიტყვას მემორიალური დაფისათვის“

danarTebis da maTTan dakavSirebuli davalebebis prezentacia. msjelobis sagania ivane zurabiSvilis teqsti: ,, Gabriel episkoposi”, romelsac Tan axlavs moswavleTa mier damuSavebuli davalebebis prezentacia.

1)       jgufebad dayofili moswavleebi warmoadgenen teqstis maTeul interpretacias da davalebebs.

2)       moswavleebi afaseben TiToeuli gundis gamosvlas.

jgufi I. davaleba: ucxoelebi gabrielze

jgufi II. davaleba: Gabriel episkoposi da quTaisis gimbazia.

ჯგუფი III დავალება.ცნობილი პიროვნებები აფასებენ ეპისკოპოს

ჯგუფი IV დავალება.შეხედულება ქალზე.ცილისწამებები.

ჯგუფიV დავალება.გაბრიალ ეპისკოპოსის ანდერძი,დამოკიდებულე
ა მრევლისადმი.

                    აქტივობაV  8 წუთი

 ისტორიულ პირთა შედარება-შეფასება.შექ
ნიან პიროვნების აზრობივ რუქას, გაბრიელ ეპისკოპოსის სიტყვიერ პორტრერტს.ადარებენ მას რომელიმე სასულიერო მოღვაწეს.პასუხობენ კთხვებს:რა მიგაჩნიათ გაბრიელის მოღვაწეობის უმთავრეს შედეგად?

 

ავსებენ პიროვნების შეფასების ცხრილს

 

დიდების მიზეზები:

საქმიანობა:

შედეგები:

 

 

                    აქტივობა VI   10 წთ

ამოიცნონ მწერლის სათქმელი, გაიაზრონ სათაური და წარმოადგინონ მცირე თხზულება: ,,ყველაფერი სამშობლოსათვის, არაფერი საკუთარი თავისთვის.“ სამი ჯგუფი წარმოადგენს ესეს,ორი ჯგუფი სიტყვას მემორიალური დაფისათვის“

aqtivoba VII. 5wT.

Sefasebis rubrikis Sevseba. moswavleebi afaseben TiToeuli gundis gamosvlas, avseben Sesabamis rubrikas ,xdeba rubrikebis mosmena-gaanalizeba.

  maswavlebeli ajamebs gakveTils. 12 wT.

აქტივობა II  5წთ . წყაროთა ანალიზით მიღებული ცოდნის ხარისხის შემოწმება.წრის შუაგულში იწერება მოვლენა („რუსული კოლონიალიზმი“) ირგვლივ კი-ყველა აზრი,რომელიც ამ სიტყვას უკავშირდება.

 აქტივობა III პრეზენტაცია 25წთ.

მოსწავლეები წარმოადგენენ წინასწარ დამუშავებულ მასალას. წარმოადგენენ მოპოვებულ ინფორმაციას.თითოეული ჯგუფი აკეთებს  პრეზენტაციას. ჯგუფში დავალებები განაწილებულია თითეულ მოსწავლეზე. მათ აქვთ როგორც ზეპირი ინფორმაცია, ასევე ფოტო მასალაც.თითოეული

ავსებენ პიროვნების შეფასების ცხრილს

 

დიდების მიზეზები:

საქმიანობა:

შედეგები:

 

 

                    აქტივობა VI   10 წთ

ამოიცნონ მწერლის სათქმელი, გაიაზრონ სათაური და წარმოადგინონ მცირე თხზულება: ,,ყველაფერი სამშობლოსათვის, არაფერი საკუთარი თავისთვის.“ სამი ჯგუფი წარმოადგენს ესეს,ორი ჯგუფი სიტყვას მემორიალური დაფისათვის“

ჯგუფი 4-5წთ.

 ჯგუფი I დავალება:

გაბრიელ ეპისკოპოსი. ბავშვობა, ცხოვრება,მოღვაწეობა.

 ჯგუფი I Iდავალება:

 დამსახურება ეკლესიის წინაშე.

ჯგუფი III დავალება: გაბრიელი და იანოვსკი.ალექსანდრე III და გაბრიელი.

ჯგუფი IV დავალება:

სულიერი და გონიერი(სამეცნიერო) მოღვაწეობა ქადაგებათა შეფასება.

ჯგუფი V დავალება:

დამოკიდებულება ბატონყმობისადმი.

     II გაკვეთილი:

აქტივობაIV – 20 წთ; პრეზენტაცია მსჯელობისთვის პრეზენტაცია მსჯელობისთვის განკუთვნილი საკითვები, ანალიტიკური – ინფორმაციული

ავსებენ პიროვნების შეფასების ცხრილს

 

დიდების მიზეზები:

საქმიანობა:

შედეგები:

 

 

                    აქტივობა VI   10 წთ

ამოიცნონ მწერლის სათქმელი, გაიაზრონ სათაური და წარმოადგინონ მცირე თხზულება: ,,ყველაფერი სამშობლოსათვის, არაფერი საკუთარი თავისთვის.“ სამი ჯგუფი წარმოადგენს ესეს,ორი ჯგუფი სიტყვას მემორიალური დაფისათვის“

danarTebis da maTTan dakavSirebuli davalebebis prezentacia. msjelobis sagania ivane zurabiSvilis teqsti: ,, Gabriel episkoposi”, romelsac Tan axlavs moswavleTa mier damuSavebuli davalebebis prezentacia.

1)       jgufebad dayofili moswavleebi warmoadgenen teqstis maTeul interpretacias da davalebebs.

2)       moswavleebi afaseben TiToeuli gundis gamosvlas.

jgufi I. davaleba: ucxoelebi gabrielze

jgufi II. davaleba: Gabriel episkoposi da quTaisis gimbazia.

ჯგუფი III დავალება.ცნობილი პიროვნებები აფასებენ ეპისკოპოს

ჯგუფი IV დავალება.შეხედულება ქალზე.ცილისწამებები.

ჯგუფიV დავალება.გაბრიალ ეპისკოპოსის ანდერძი,დამოკიდებულე
ა მრევლისადმი.

                    აქტივობაV  8 წუთი

 ისტორიულ პირთა შედარება-შეფასება.შექ
ნიან პიროვნების აზრობივ რუქას, გაბრიელ ეპისკოპოსის სიტყვიერ პორტრერტს.ადარებენ მას რომელიმე სასულიერო მოღვაწეს.პასუხობენ კთხვებს:რა მიგაჩნიათ გაბრიელის მოღვაწეობის უმთავრეს შედეგად?

 

ავსებენ პიროვნების შეფასების ცხრილს

 

დიდების მიზეზები:

საქმიანობა:

შედეგები:

 

 

                    აქტივობა VI   10 წთ

ამოიცნონ მწერლის სათქმელი, გაიაზრონ სათაური და წარმოადგინონ მცირე თხზულება: ,,ყველაფერი სამშობლოსათვის, არაფერი საკუთარი თავისთვის.“ სამი ჯგუფი წარმოადგენს ესეს,ორი ჯგუფი სიტყვას მემორიალური დაფისათვის“

aqtivoba VII. 5wT.

Sefasebis rubrikis Sevseba. moswavleebi afaseben TiToeuli gundis gamosvlas, avseben Sesabamis rubrikas ,xdeba rubrikebis mosmena-gaanalizeba.

  maswavlebeli ajamebs gakveTils. 12 wT.

 9.შეფასება ინფორმაციის აღქმის,პრობლემის გააზრებისა და კავშირების დადგენის, პრეზენტაციის, სქემაზე მუშაობის შესრულების, თანამშრომლობითი მუშაობის საკუთარი აზრის არგუმენტირების უნარი. შეფასების ფორმა: აქტივობებში ჩართულობის ხარისხი, მსჯელობის დამოუკიდებლობა, დამაჯერებლობა, სიზუსტე, სიცხადე, ორიგინალურობა, არგუმენტირებულობა, თვალთახედვის სიმახვილე. თითოეული გუნდის გამოსვლისას და თითოეული მოსწავლის მიერ დავალების შესრულებაზე შენიშვნების ჩაწერა. შეფასება მოხდება წინასწარ გამზადებული შეფასებების რუბლიკებით, შეფასების ფურცელი თან დაერთვის გაკვეთილის გეგმას ცალკე დოკუმენტის სახით. შეფასების კომპონენტები: პრეზენტაცია, ჩართულობა, წერითი სამუშაო, საშინაო დავალება.
 10 საკლასო  მენეჯმენტი 

საგანმანათლებლო რესურსები: თაბახის ფურცელი, მარკერი, დაფა, ცარცი, ფოტომასალა,სახემძღვა
ელო(ქართ.ენა და ლიტერატურა, საქართველოს ისტორია) (ვიდეომასალა,კომპიუტე
ული ტექნიკა) შეფასების რუბრიკა თითოეული მოსწავლისათვის.ინფორ
აციის წყაროები

  წყაროები:

1. ქართ. ენა და ლიტერატურა

ვ.როდონაია IXკლ სახელმძღვანელო.

2. საკართველოს ისტორია გ.ანჯაფარიძე

გ.გამყრელიძე IX სახელმძღვანელო.

2. ომარ ნიშნიანიძე ცოტნე გველესიანი:

„საქართველო XIX-XXსაუკუნეები“

4.ა.სურგულაძე პ.სურგულაძე

„საქართველოს ისტორია“

5. ავთანდილ ნიკოლეიშვილი „გაბრიელ ეპისკოპოსი“ თბ.მერანი       1990წ.

ინტერნეტ ვებ-გვერდები: www.nhotomuseum.ge          


http://lemill.net/lemill-server/methods/portal_factory/Activ
ity/activity.2008-12-20.3891177899/edit


gakvetili, lesson plan


Georgian


Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License.