cs | de | en | es | et | fi | fr | hu | ka | lt | pl | ru | se

„თეთრი ციდან ფიფქი ცვივა“ლექსი „სოფელში“

by qetino chibashvili — last modified 2009-11-06 23:04

1. გაკვეთილის  თემა„თეთრი ციდან ფიფქი ცვივა“ლექსი „სოფელში“
2. სწავლების საფეხური და კლასიდაწყებითი საფეხური პირველი კლასი
3. ინტეგრირებული საგნები  
მასწავლებლების სახელი, გვარი
საგნები
მასწავლებლ(ებ)ის სახელი, გვარი
ხელოვნება
ქართული ენა
ქეთინო ჩიბაშვილი
4. მოსწავლეთა რაოდენობა20
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი

სასწავლო პროგრამას ჩამორჩენილი 1 მოსწავლე
6. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
(საგნების მიხედვით)
ხელოვნება-მოსწავლეთა მხატვრული აღქმისა და ფანტაზიის განვითარება შემოქმედებითი მუშაობის მრავალფეროვან ფორმებში.ქართული ენა-  მიზანმიმართული სამეტყველო აქტივობის უნარ-ჩვევების განვითარება.
გააზრებული კითხვის საწყისი უნარ-ჩვევების განვითარება.
ლექსიკის გამდიდრებაზე ზრუნვა.
7. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
ხელოვნება-მოსწავლე გამოსახავს სხვადასხვა მოტივის საფუძველზე წარმოშობილ იდეებს ნამუშევარში.
.გადმოსცემს ლიტერატურული ნაწარმოების შინაარსს მარტივ ილუსტრაციებში და ასახავს მიგებულ შთაბეჭდილებებს.
ს.გ. მოსწავლე ამჟღავნებს შრომითი საქმიანობის ელემენტარულ უნარ-ჩვევებს.
.გაკვეთილზე მოაქვს საჭირო აღჭურვილობა.
.ალაგებს სამუშაო ადგილს.
იცავს დროის ლიმიტს ყველა ტიპის აქტივობის შესრულებისას.
ქართული ენა-მოსწავლე გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას წაკითხული ტექსტის მიმართ.
.აფასებს წაკითხულს (მოეწონა თუ არა)
.აფასებს პერსონაჟს და მის საქციელს.
.ამოიცნობს პერსონაჟის ემოციურ მდგომარეობას.
მოსწავლე სათანადოდ აღიქვამს წაკითხული მარტივი ტექსტის შინაარსს.
.კითხულობს ხმამაღლა მთლიანი სიტყვებით
.ცდილობს დაიცვას  პაუზა სასვენ ნიშნებთან და კითხულობს სათანადო ინტონაციით.
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
აქტივობა I-გონებრივი იერიში (5წთ)
საუბარი ზამთარზე.წაიკითხავენ ლექსებს ზამთარზე.
აქტივობაII-წიგნზე მუშაობა(8წთ)
კითხულობენ ლექსს,ამოიცნობენ მთავარ გმირს და ასახავენ მიღებულ შთაბეჭდილებებს.
აქტივობაIII-წყვილებში მუშაობა (7წთ)
წყვილებში ურიგდებათ ზამთრის პეიზაჟის წერტილოვანი გამოსახულება,რომელსა
დაასრულებენ მოსწავლეები.(მუშაობა წარიმართება მუსიკის პონზე)
შესვენება-2წთ
(მუსიკის ფონზე გუნდაობა.)
აქტივობა4-ჯგუფური მუშაობა(10წთ)
კლასი დაყოფილია 4ჯგფად
თითოეულ ჯგუფს ურიგდება ზამთრის სურათები.უნდა შეადგინონ სურათის მიხედვით პატარა მოთხრობა და შეურჩიონ სათაური.
ახსდენენ პრეზენტაციას
I-ჯგუფი-ფიფქებისნიშნით
;
II-ჯგუფი-ფანტელების ნიშნით;
III-ყინულის ლოლოები;
IV-ჯგუფი-თოვლისგუნდები.
სამუშაოს დამთავრების შემდეგ ჯგუფები წარმოადგენენ თავიანთ ნამუშევრებს.(საუკეთეს
ჯგუფს გედაეცემა ოქროს გასაგები) ეს აქტივობა ხელს შეუწყობს მოსწავლეთა  სამეტყველო აქტივობის უნარ-ჩვევების განვითარებას და ლექსიკის გამდიდრებას.
        გაკვეთილის შეჯამება 3წუთი ხდება შემაჯამებელი კითხვები საშუალებით.
9. შეფასებახშირად ვიყენებ სხვადასხვა ტიპის ნახეტებს,სტიკერებს და სხვა.არცერთი მოსწავლის მონდომება,პრეზენტაცი
ს უმარტივესი ფორმა,აქტივობა. არ რჩება წახალისების გარეშე.(ყოჩაღ!შესანიშნ
ავია!საუკეთესო ნამუშევარია..)
10. საკლასო მენეჯმენტი _
საგანმანათლებლო რესურსები
წიგნები,ზამთრის თემის ამსახველი საილუსტრაციო მასალა(ლექსები,საბავშ
სიმღერები)დიდაქტიკყრ
მასალა.  (დაუსრულებელი სყრატი)მაგნიტოფონი,კე
ადიფანქრები.



lesson plan


Georgian


Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License.