cs | de | en | es | et | fi | fr | hu | ka | lt | pl | ru | se

„ქანდაკება უტყვი მოწმე ჩვენი წარსულისა“,

by manana meskhishvili — last modified 2009-11-07 00:04

 

1. გაკვეთილის თემა

 

„ქანდაკება უტყვი მოწმე ჩვენი წარსულისა“,

„თავისუფლების ქანდაკება“, „ქართლის დედა“, ტაჯმაჰალი“, რატომ აგებენ ქანდაკებებსა და ტაძრებს. „რელიგიური და სახელმწიფო სიმბოლოები“.

 2. სწავლების საფეხური და კლასი 

აღნიშნული გაკვეთილის თემა განკუთვნილია საბაზო საფეხურისათვის მეშვიდე კლასში.

 3. ინტეგრირებული საგნებია 

                              
        

                              

ინგლისური ენა     მედული ლატარია

 

ისტორია                ჯამბული ქაშიბაძე

 

გეოგრაფია            რუსუდან ლაღაძე

 

რელიგია,             ნინო ბანცაძე

ისტორია და

კულტურა

  4. მოსწავლეთა რაოდენობა მეშვიდე კლასში სიით ირიცხება 25 მმოსწავლე
 

5.განსაკუთრებული მიდგომების

   საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა

    რაოდენობა და პროფილი
 

აღნიშნულ კლასში 25 მოსწავლიდან 15 კარგად

 ფლობს საპროგრამო მასალას.

     შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოსწავლე კლასში არ არის.

     სასწავლო პროგრამას ჩამორჩენილია 5 მოსწავლე.

     დანარჩენი კი დამაკმაყოფილებლად ფლობს საპროგრამო მასალას.

     (სწავლაში ჩამორჩენილ მოსწავლეებთან წარმოებს ინდივიდუალური დამატებითი მეცადინეობები)
 

6. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები

   

   ინგლისური ენა,

1. ტესტის წვდომა-გააზრების უნარის შემოწმება.

2. დროსა და სივრცეში ორიენტაციის უნარი.

3. მსჯელობის, დისკუსიის, პრეზენტაციის უნარი.

4. წერილობითი კომუნიკაციის უნარი.

5. თანამშრომლობის უნარი.

6. შემოქმედებითი აზროვნების უნარი.

7. ინფორმაციის მოპოვების მიზნობრივად გამოყენების უნარი.

8. ზეპირმეტყველების განვითარების უნარი.

9. დაკვირვების, შემოქმედებითი გარდასახვის, ფანტაზიის უნარის განვითარება, ღირებულებათა ანალიზი

  ისტორია

10. მსჯელობს განსხვავებულ კულტურებზე.

11. ჯგუფურ მუშაობას შეუძლია პარალელების გავლება სახვადასხვა ხუროთმოძღვრულ ძეგლებსა და ქანდაკებებს შორის

გეოგრაფია,

12. რუკაზე კითხვის უნარი

13. რუკაზე ჩვენება განხილული ხუროთმოძღვრული ძეგლების და ქანდაკებების გეოგრაფიულ ადგილებისა და წარმოსახვითი მოგზაურობა აღნიშნულ პუნქტებში.

რელიგია.

14. ჩამოთვლის რელიგიურ და სახელმწიფო სიმბოლოებს. მსჯელობs მათ წარმოშობასა და რელიგიურ დატვირთვაზე.

 

   7.შედეგები და ინდიკატორები.

 

1. ახასიათებს  ხუროთმოძღვრულ ძეგლებს და ქანდაკებებს, აანალიზებს მათ დანიშნულებას.

2. მსჯელობს ქანდაკებებისა და ტაძრების როლზე ადამიანის ცხოვრებაზე.

3. მსჯელობს კონკრეტულ ფაქტებზე: რატომ უძლებენ ქანდაკებები დროს?

4. განიხილავს რატომ არის ქანდაკებები და ტაძრები წარსულის უტყვი მოწმენი?

5. ეროვნული წმინდა ნაგებობის, ქანდაკებების სულიერი ფასეულებების, ღირებულებების თაყვანისცემა და პატივისცემა.

6. მოსწავლე ადარებს ერთმანეთს უცხო და მშობლიურ კულტურულ გარემოს. ( ქართლის დედა- საქართველოში, თავისუფლების ქანდაკება აშშ-ში) კორექტულედ გამოთქვამს საკუთარ შეხედულებებს.

7. მსჯელობს რელიგიურ და სახელმწიფო სიმბოლოებზე.

 
 8.გაკვეთილის თანმიმდევრობა. 

დრო,აქტივობა.      გაკვეთილს ეთმობა         წთ.

 

  მოსწავლეები განაწილდებიან ჯგუფებში, იქმნება 5 ჯგუფი. თითოეულ ჯგუფში 5 მოსწავლეა.

 

                         აქტივობა  1.

 მასწავლებელი გაკვეთილს იწყებს გონებრივი იერიშით „მოგზაურობა უცხო ქვეყნებში“ და მოსწავლეებს უსვამს შემდეგ კითხვებს:

1. სად ისურვებდით მოგზაურობას და რატომ?

       მოსწავლეები გამოთქვამენ საკუთარ მოსაზრებას, თითო ჯგუფიდან ერთი ან ორი მოსწავლე.

 

                        აქტოვბა 2.

       წარმოსახვითი მოგზაურობა აშშ-ში,

                 კერძოდ ნიუ-იორკში

    მასწავლებელი სვამს შეკითხვებს:

 1. შეგიძლიათ ნიუნ-იორკში იმოგზაუროთ  მსუბუქი მანქანით?

  2. რით მოგზაურობდნენ ძველად ნიუ-იორკში?

  3. რა არის ის პირველი ქანდაკება, რომელსაც

დავინახავთ?

  მოსწავლეებიც პასუხობენ შეკითხვებს.

 

  გეოგრაფიის მასწავლებელი აცნობს ბავშვებს, როგორ შეიძლება აქ მოგზაურობა დღეს. ხდება პრაქტიკული მუშაობა რუკაზე.

                         აქტივობა 3.

                   პროვოცირება ისტორია

      მასწავლებელი სვამს კითხვებს:

 1. როგორია დღეს „თავისუფლების ქანდაკება“?

 2. როდის გახდა აშშ დამოუკიდებელი?

 3. რატომ აჩუქეს ფრანგებმა ამერიკელებს ეს ქანდაკება?

 4. ვინ იყო ჯოზეფ პულიტზერი და რა როლი შეასრულა მან ამ ქანდაკების დადგმის საქმეში?

 5. როგორ შეგვიძლია ავიდეთ ამ ქანდაკების გვირგვინზე?

6. ვინ არის ამ ქანდაკების ავტორი და ვისი სახეა გამოხატული მასზე?

 

 მოსწავლეები ქმნიან აზრობრივ რუკას, რა იციან „„თავისუფლების ქანდაკების“ შესახებ.

    

                        ავსებენ ცხრილს.

 

ვიცი

მინდა ვიცოდე

ვისწავლე

 

 

 

 

   ცხრილის მეორე გრაფის შესავსებად ისტორიის მასწავლებელი იძლევა სათანადო ინფორმაციას,

გამომდინარე მოსწავლეთა შეკითხვებიდან.

 

    შემდეგ ინგლისური ენის მასწავლებელი „თავისუფლების ქანდაკებას“ აკავშირებს „ქართლის დედის“ ქანდაკებასთან  და სვამს შესაბამის კითხვებს:

    1. სად დგას ქართლის „ დედის ქანდაკება“?

 2. ვინ არის მისი ავტორი და რა გამოხატა ამით?

 3. რისი სიმბოლოა „ქართლის დედა“?

 

                  აქტივობა 4.

                  ტაჯ მაჰალი

 

      მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს დავალებას. შემდეგი კითხვების მიხედვით ჯგუფი ინაწილებს სამუშაოს:

        1. რატომ აგებენ ტაძრებს ?

        2. რატომ აუგო ტაძარი შაჰ ჯეჰანმა მის ცოლს?

        3. ვინ იყო შაჰ ჯეჰანი?

        4. როდის დაიწყო ტაჯ მაჰალის შენება?

        5. რამდენ ხანს გაგრძელდა მისი შენება და როგორია იგი დღეს?

        6. სად მდებარეობს ტაჯ მაჰალი, რომელ ქვეყანაში? ჯგუფებიდან ბავშვები ახდენენ კითხვების მიხედვით პრეზენტაციას.

 

 

 

               აქტივობა 5.

      შედარება-ანალიზი

     მასწავლებელი შედარებისათვის მოსწავლეებს სთხოვს თვითონ დაასახელონ ამ ტაძრის შესაბამისი ძეგლი ქართულ სინამდვილეში.

     მოსწავლეები მას ადარებენ სამებას, სვეტიცხოველს, გელათს და ა.შ. აკეთებენ დასკვნას, რას ნიშნავს ჩვენთვის ისტორიული ძეგლები.

 

                       

                         აქტივობა 6.

                 დამოუკიდებელი სამუშაო

       მოსწავლეებს ურიგდებათ თაბახის ფურცლებზე გამზადებული დავალება, სადაც ავსებენ ცხრილს  და პასუხობენ შემდეგ კითხვებს:

    1. დაასახელე თქვენი რეგიონის (ქალაქის) მნიშვნელოვანი ძეგლი.

   2. რა დამსახურებისათვის უდგამს შთამომავლობა ადამიანებს ძეგლებს?

   3. შეიძლება თუ არა ძეგლების დანგრევა?რატომ?

   4. მოქანდაკე რომ იყო ვის დაუდგამდი ძეგლს და რატომ?

   5. რომელ გმირს ანიჭებ უპირატესობას?

   

თანამედროვე

ისტორიული

გამონაგონი

 

                            აქტივობა 7.

                             რელიგია

       მასწავლებლის მინი ლექცია. აქტივობა იწყება გონებრივი იერიშით. მასწავლებელი დაფაზე წერს სიტყვებს: „რელიგიური სიმბოლოები“. მოსწავლეები ასახელებენ რელიგიურ სიმბოლოებს,შემდეგ თითოეულ ჯგუფს აძლევს დავალებას:

    I ჯგუფი ახასიათებს ჯვარს.

   II და III ჯგუფი კი ტაძარს.

   IV ჯგუფი ახასაიათებს სანთელს.

   V ჯგუფი კი ხატს.

       მოსწავლეების მიერ სამუშაო სრულდება თაბახის ფურცლებზე  ქართულ და ინგლისურ ენაზე.სამუშაოს დასრულების შემდეგ ჯგუფიდან ერთი აკეთებს პრეზენტაციას: მოსწავლეები პასუხობენ მასწავლებლის მიერ დასმულ კითხბებს:

 1. რას ნიშნავს ქრისტიანებისათვის ტაძარი, ხატი, ჯვარი და სანთელი?

 2. როგორია ამ სიმბოლოებისადმი რელიგიური თვალთახედვა.

 

     ტ ა ძ ა რ ი                              ჯ ვ ა რ ი

 

 

 

 

რელიგიური

სიმბოლოები

 

 

    

      ხ ა ტ ი                              
      ს ა ნ თ ე ლ ი

 

 

 

 

 

                             აქტივობა 8.

 

     რელიგიური და სახელმწიფო სიმბოლოების

                               შედარება

    მასწავლებელი აქტივობას იწყებს გონებრივი იერიშით და სვამს კითხვას:ჩამოთვალეთ სახელმწიფო სიმბოლოები. როგორ აისახა რელიგიური სიმბოლიკა სახელმწიფო

დროშებზე?

    განიხილება ინგლისისა და საქართველოს დროშები.

                       ინგლისის დროშა

 

ინგლისური ნიშანი

შოტლანდიური

ნიშანი

ირლანდიური

ნიშანი

 

 

 

 

     მოსწავლეები ახასიათებენ ინგლისურ დროშას. მასწავლებელი სვამს შემდეგ კითხვებს:

    1. რომელი დღე აღინიშნება

 

 

 
  


http://lemill.net/lemill-server/methods/portal_factory/Activ
ity/activity.2008-12-20.1295600256/edit


gakvetili, lesson plan


Georgian


Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License.